Facebook Twitter Google+ Youtube Pinterest
Ulusal Şair Ve Yazarlar Birliği
Son Dakika

Kurumsal

Ulusal Şair ve Yazarlar Birliği; siyaset üstü tavrı, demokratik yapısı ve modern teşkilatlanması ile, üyelerinin dışında ülkemizdeki tüm yazar, fikir adamı ve sanatçıların kendilerini ifade edebildikleri bir sivil toplum kuruluşudur.

Şair ve yazarlar arasında mesleki dayanışmayı geliştirmek ve ülkemizin kültür hayatına yazarların katılımını sağlamak amacıyla 1 Ocak 1990 tarihinde farklı kesimlerden 25 ulusal şair ve yazar tarafından “Ulusal Şair ve Yazarlar Birliği” adıyla kuruldu.

Ulusal Şair ve Yazarlar Birliği’nin üyeleri, çok geniş bir fikri yelpazenin içinden geliyor. UŞYB serbest yazarları, basın mensuplarını, ilim ve fikir adamlarını, radyo programcıları ile televizyon ve senaryo yazarlarını bünyesinde topluyor. Ulusal Şair ve Yazarlar Birliği’nin genel merkezi Ankara´da bulunmaktadır.

Sürekli Kültürel Faaliyet

Kuruluş tarihinden itibaren mesleki ve kültürel faaliyetlerini; Ankara’daki genel merkez salonunda ve şube merkezlerinde gerçekleştiriyor. Halka açık toplantılar ise büyük salonlarda düzenleniyor.

Yılın Şair ve Yazarları Değerlendirmesi

UŞYB, ülkemizde sahte şöhret sistemini besleyen ödüllendirmelerden oldukça farklı bir yıllık değerlendirme ile kamuoyuna gerçek değerleri sunuyor. 2000’den beri her yıl tekrarlanan yılın şair ve yazarları değerlendirmesi birçok gerçek değerin kamuoyuna mal edilmesine zemin hazırladı.

Şair ve Yazar Okulu

UŞYB’nin Türkçe´yi doğru okuyup doğru yazmak için başlattığı Şair ve Yazar Okulu internet üzerinden online olarak her yıl 4 dönem halinde düzenleniyor ve teorik ve pratik tecrübeleriyle ülke gündeminde yeri olan ünlü şair, yazar, sanatçı ve yöneticiler tarafından veriliyor.

Şair ve Yazar Kartı

Üyelerimize, hem uluslararası bir kimlik vermek, hem de bazı kolaylıklardan yararlanmalarını sağlamak amacıyla Şair ve Yazar Kartı veriliyor.

Şiir ve Deneme Antolojisi

UŞYB tarafından üyelerinin ve ziyaretçilerinin değerlendirmeleri ile her yıl seçilen belli başlı şiir, makale ve denemeler Şiir ve Deneme Antolojisi adı altında yayınlanıyor ve eserleri yayınlanan yazarların yanı sıra, üniversitelere, kütüphanelere ve çeşitli kurumlara gönderiliyor.