Facebook Twitter Google+ Youtube Pinterest
Ulusal Şair Ve Yazarlar Birliği
Son Dakika
Etkinlik Haberleri632 Okuma     27.12.2015 - 00:00:00

Mehmet Akif Ersoy, Mezarı Başında Anıldı

Milli Şair´in mezarının bulunduğu Edirnekapı Şehitliği´nde düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.

Mehmet Akif Ersoy, Mezarı Başında Anıldı

Milli Şair´in mezarının bulunduğu Edirnekapı Şehitliği´nde düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra Sarıyer Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mehmet Emin Gürbüz, Ersoy´un hayatını anlatan bir konuşma yaptı.

Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Salih Sarı da Ersoy´un "Zulmü Alkışlayamam", Vatan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Burak Bedük ise "Azmi Bırakmak" adlı şiirini okudu.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da Mehmet Akif hakkında çok şey söylenebileceğini belirtti.

Bugün içinde bulunulan şartlarda yeniden Milli Şair´e bakma ihtiyacının duyulduğunu dile getiren Korkmaz, şöyle konuştu:

"Bugün İslam ümmetinin içinde bulunduğu durum, o günkü durumla tam bir benzerlik göstermese de alınacak çok derslerin olduğunu ifade etmek istiyorum. Bugün Müslümanların içinde bulunduğu duruma o gün Akif, haykırarak içindeki zincirleri kırma konusunda büyük seslenişler yaptı. Bugün de İslam dünyasının yaşadığı meselelere baktığımızda esasında benzer haykırışlara yeniden tarafsız ve güçlü bir sesle itiraz etmek ve seslenmek ihtiyacını yeniden duyuyoruz."

- "Hayatı boyunca geleceğe umutla baktı"

Korkmaz, Mehmet Akif´in hayatı boyunca, bir mücadele azmiyle geleceğe umutla baktığını ifade etti.

Ersoy´un İdealist ama bu geleceğin neslini de gözlerinde canlandıran bir kişi, hayal kuran ama hayalperest olmayan bir kişilik olduğunu vurgulayan Korkmaz, şunları anlattı:

"Bize, bu anlamıyla da gençliğimize çok önemli bir timsal sunması bakımından da çok önemli. ´Asım´ın nesli´ dediği gençlik burada, kendini 1936 yılının soğuk bir 27 Aralık günü omuzlarında taşıyan üniversite gençliği burada. Bize düşen, hayatından almış olduğumuz dersleri, yeni kuşaklara yeni nesillere aktararak, kendi duasıyla ´Allahımız bu necip millete bir kez daha bir İstiklal Marşı yazdırmasın´ duasını edecek, buna meydan vermeyecek yeni nesiller, bilinçli gençler yetiştirme amacıyla Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin sorumluluğu olduğunu düşünüyorum."

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Mehmet Akif Ersoy´un mezarına Burdur´dan getirdiği toprağı da koydu.

- "Rahmetle, minnetle anıyoruz"

AK Parti Burdur Milletvekil Reşat Petek de Mehmet Akif Ersoy´un kayıtlarda İslam şairi ve Burdur Milletvekili olarak geçtiğini belirterek, "Ben Burdur Milletvekili olarak halefi olmaktan onur duyuyorum. İnşallah merhum Akif´in arzuladığı, asımın nesli işaret ettiği yolda yürümeye, mücadele etmeye ve onun arzu ettiği şekilde yaşamına devam eder. ´Gazi Meclis´ olarak anılan birinci TBMM´de Burdur Milletvekili olarak ilimizi temsil etmiş ve milletimizin istiklal mücadelesine ´Gazi Meclis´in çatısı altında katkılarda bulunmuştur. Biz kendisini mezarı başında rahmetle, minnetle anıyoruz" diye konuştu.

Buradaki anma etkinliğine Burdur Valisi Hasan Kürklü, İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, Türk Talebe Birliği üyeleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Anma etkinliği, Eyüp Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden öğretmen Cengiz Yurttaş´ın Kuran-ı Kerim tilavetiyle sona erdi.

Bu arada, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile Üsküdar Belediyesi bünyesinde eğitim gören Bilgi Evlerinin yaklaşık 300 öğrencisi, Mehmet Akif Ersoy´un şiirleriyle giydirilmiş metrobüsle Altunizade´den Edirnekapı Şehitliği´ne kadar geldi.

Başkan Türkmen ile öğrenciler Mehmet Akif Ersoy´u mezarı başında anarak, dua etti.

Haber Kaynağı: AA