Facebook Twitter Google+ Youtube Pinterest
Ulusal Şair Ve Yazarlar Birliği
Son Dakika
Etkinlik Haberleri641 Okuma     28.10.2015 - 00:00:00

Şair, Yazar Recep Garip’e Vefa Gecesi…

Şair-yazar Recep Garip için vefa gecesi düzenleniyor.

Şair, Yazar Recep Garip’e Vefa Gecesi…

22.Dönem Milletvekili, Şair, Yazar, Ressam, İlahiyatçıve halen ‘Vahdet Gazetesi’ köşe yazarlığı yapan Recep Garip için vefa gecesi düzenleniyor.Kayseri Şair ve Yazarlar Derneği‘nin (KAYŞAD) düzenlediği gecede çok sayıda şair, yazar,gazeteci ve ses sanatçısının yanı sıra Yayın Koordinatörümüz ve yazarımız Mehmet Zengin’in de katılması bekleniyor.

Etkinlik: Recep Garip Vefa Gecesi
Tarih: 7 Kasım 2015 Cumartesi
Saat: 18:30
Yer: Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi

RECEP GARİP KİMDİR?

1956 Tarsus’un Sanlıca köyünde doğdu. İlköğrenimini Tarsus’un Sanlıca Köyünde, orta öğrenimini Adana İmam Hatip Lisesi, Yüksek öğrenimini ise İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde tamamladı.

1982 -1994 yıllarında öğretmenlik ve yöneticilik, 1994-2002 yılları arasında İstanbul Ümraniye ve Eminönü Belediyelerinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görevlerini yürüten Garip, 3 Kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimlerinde Adana İlinden 22. Dönem Milletvekili olarak Parlamento’da 5 yıl görev yaptı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında, Vakıf ve Derneklerde Başkan ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenen şair,yazar,ressam Recep Garip, Adana Birlik Vakfı Kurucularındandır. İstanbul Uluslararası Kardeşlik Derneği (IBS) Genel Sekreterliği (2009-2011) ayrıca Dil ve Edebiyat Derneğinin Eğitim ve Kültür Genel Başkan Yardımcılığı ile Dil ve Edebiyat Dergisi (2008-2011) Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmüştür. Tiyemder, Yimder Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kültür Başkanlıklarını da yürütmüştür.

Alemara, Büyük Akın, Çınar, Pulsuz, Yeni Sıla ve Ay Vakti Dergilerini yayınladı. Çeşitli radyolarda kültür ve sanat  programları ile birlikte Teha ajans tarafından 30 günlük ramazan programı hazırlayıp sundu. Nüans Prodüksiyon ve müzik yapımı ile Sufi Trans Mega Müzik yapımcılığı danışmanlıklarını yürüttü. Birçok şairin şiirini özel bir TV kanalı için seslendirdi. Ulusal ve Yerel Gazetelerde yazılar yazdı. Kültür ve Sanat ağırlıklı Seminer ve Konferanslar verdi. Yayınlanmış 17 kitabı bulunuyor. Şair ve yazarlığının yanı sıra 25 yılı aşkın süredir yağlı boya resim çalışmaları ile uğraşan Garip, 29 Ulusal, 1 Uluslararası olmak üzere, 30 kişisel resim sergisi açmıştır.

Türk Dili, Karınca, Mavera, İkindi Yazıları, Kültür Dünyası, İslami Edebiyat, Düş Çınarı, Hüner, Yedi İklim, Susku, Yedi Harf, Hece, Kız Kulesi, Ay Vakti, Dil ve Edebiyat, Buruciye dergilerinde deneme ve şiirleri yayınlanmıştır. Halen,bir çok dergilerde yazı ve şiirleri yayınlanmaktadır. Recep Garip ayrıca “VAHDET” adlı ulusal gazetede köşe yazarlığı da yapmaktadır.

Evli, üç kız ve bir oğul babasıdır.

Vahdet Gazetesi yazarı,şair,ressam Recep Garip;yayın koordinatörümüz Mehmet Zengin’in elinden aldığı yılın ödülü plaketinin ardından kısa bir konuşma yapmıştı.Hatırlanacağı üzere ödül;Deneme dalında.“Yedi Bilge – Yedi Güzel Adam” adlı eseri nedeniyle verilmişti.

Haber Kaynağı: Mercek Haber Gazetesi