Facebook Twitter Google+ Youtube Pinterest
Ulusal Şair Ve Yazarlar Birliği
Son Dakika
Etkinlik Haberleri503 Okuma     29.07.2015 - 00:00:00

Şair ve Yazarlar Kars´ı Anlatacak

Adana Yaşam Sanat Derneği´nin organizasyonuyla Türkiye´nin değişik kentlerinden Kars´a gelen 15 şair ve yazar, tarihi ve turistik yerleri geziyor.

Şair ve Yazarlar Kars´ı Anlatacak

Ani Ören Yeri, Kars Kalesi, Çıldır Gölü ve kent merkezindeki tarihi değerleri gezen şair ve yazarlar, Kars´ın kültür ve inanç turizminde aşama yapmasını beklediklerini söyledi. Şair ve yazarlar, Kars´ı öykü ile şiirlerinde anlatacaklarını belirtti.

Adana Yaşam Sanat Derneği´nin Sarıkamış doğumlu üyeleri Coşkun Karabulut´un önerisi üzerine Kars´a gelen şair ve yazarlara Sarıkamış Belediyesi otobüs tahsis etti. Anı Ören Yeri, Çıldır Gölü, Kars Kalesi, Ebu-l Hasan Harakani Türbesi başta olmak üzere kentin tarihi ve mimari dokusunu yerinde gören şair ve yazarlar tarihi hamamlar, taş köprü, Kars Evlerini gezdi. Kars Belediyesine ait Namık Kemal Kültür Evine geçerek aşıklık geleneğini inceleyen şair ve yazarlar, Çoban Heykeltıraş Metin Doğrukartal´ın taşları oyarak yaptığı Minia Kars´ı da ilginç buldu. Sarıkamış´ta ve Allahuekber Dağlarındaki şehitliği ziyaret eden şair ve yazarlar, izlenimlerini şiir ve öykülerine yansıtacaklar.

´KARS´IN TANITIMINA KATKIDA BULUNACAĞIZ´

Sarıkamışlı Şair ve yazar Coşkun Karabulut, Türkiye´nin değişik kentlerinden 15 şair ve yazar olarak, Kars´ın tarihi ve turistik değerlerini görmek için geldiklerini belirterek şöyle dedi:

"Konuk kalemler, çocuklar ve gençlerle imzalı kitaplarını hediye ediyor. Onları kitaplarla buluşturduğumuz için çok mutluyuz. Kars Kalesi´ni, Anı Öner Yerini, Çıldır´ı, Sarıkamış´ı gezdik. Yazarlarımız Kars ve çevresini, gördüklerini kitaplarında, öykülerinde, şiirlerinde anlatacaklar. Kars´ın tanıtımına katkıda bulunacağız."

´SANATÇILAR KÜLTÜR HAMALLARI´

Adana Yaşam ve Sanat Derneği Başkanı Mehmet Taşar da, sanatçıların bugünün kültürünü, yaşamını geleceğe taşıyan "kültür hamalları" olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

"´Bu ülkenin her toprağı bizimdir" diyerek o toprakları tanıma, oradaki yaşamı anlama ve bunu gelecekteki eserlerimize yansıtma gibi bir işlevi olduğunu düşünüyorum. Sarıkamış hepimizin içinde bir yaraydı, hüzündü. O hüznü burada daha iyi hissettik. Umarım bu duygularla daha farklı şeyler yapma ve yazma şansımız olur. Kars zaten bir kültür kenti." DHA

Haber Kaynağı: Aktif Haber